770 כפר חבד – מה סודו של הבניין? תוך כמה זמן בנו אותו? תא חזי

קטגוריה:
צפיות: 372

770 כפר חבד – תא חזי

בנית 770, במרכז הרב זושא וילמובסקי משמאלו הרב מנחם לרר
בית אגודת חסידי חב"ד – 770, כפר חב"ד הוא העתק מדוייק של בית מדרשו של הרבי בשכונת קראון הייטס שבברוקלין שהוקם – בהוראתו הישירה של הרבי – בשנת תשמ"ו. לאורך ימות השנה מבקרים בבניין עשרות אלפי נערים, תיירים ואישי ציבור, המקבלים הסבר ממצה על חסידות חב"ד ומתפללים בהעתק של חדר הרבי הנמצא בבניין.

מהלך הבניה
בי"ד תמוז תשמ"ה, הודיע הרבי על בקשתו כי יבנה בארץ הקודש בנין של אגודת חסידי חב"ד – ושהבנין יבנה בכפר חב"ד.

לקראת חודש תשרי ה'תשמ"ו, נסע לחצרות קדשינו חבר וועד כפר חב"ד, ר' גרשון סודקביץ’, והוא, בלי ידע מוקדם בהנדסה ובאדריכלות, ביחד עם עוד בחור, מדד את ההיקף החיצוני של 770.

בחודש כסליו תשמ"ו, קיבלו אישור ממשרד הפנים בארץ, להקמת הבניין.

הנחת אבן הפינה
חצי שנה לאחר הוראת הרבי להקמת הבניין, נערך ביום שלישי שהוכפל בו כי טוב, כ"ו בטבת תשמ"ו, המעמד המרגש של הנחת אבן הפינה ל'בית אגודת חסידי חב"ד, אהל יוסף יצחק ליובאוויטש', בהשתתפות אלפים מחסידי חב"ד.

עשרה ימים קודם לכן, בעיצומה של התוועדות שבת קודש פרשת ויחי, ט"ז טבת תשמ"ו, נתן הרבי בקבוק 'משקה' להרה"ח ר' אריה לייב קפלן, יושב ראש ארגון הגג של מוסדות חב"ד בארץ הקודש והשליח הראשי לעיה"ק צפת, והורה לו שיחלק מה'משקה' לקהל הנוכחים במעמד הקרוב של הנחת אבן הפינה בכפר חב"ד.

המשך הבניה
הבניה התקדמה בעצלתיים, ובהתוועדות של ל"ג בעומר תשמ"ו דיבר הרבי על כך שהתחילו את הבניה אך עוד לא סיימו. באותה הזדמנות הרבי אף הורה לסיים את כל הבנין עד י"ב תמוז תשמ"ו. הבקשה התקבלה בארץ הקודש ללא כל הכנה מוקדמת, ולאחר שסיימו רק את בניית השלד, כאשר אף אחד מהעוסקים בבניה אינו מאמין שהדבר אכן אפשרי לגמור את עבודות הבניה תוך פחות מחודשיים את כל הבניה, ובפרט כשמדובר בהעתק מדוייק של בנין מרוחק מעבר לים, ובשימוש בחומרים שאינם בנמצא

למרות התחזיות השליליות, החלו עשרות עובדים להשתתף בבניית הבניין מסביב לשעון במשך כל שעות היממה, כשלצורך העניין התגייס האדריכל הראשי של הבניה הרב מרדכי גורליק שהתמסר לענין בכל נפשו, קבלן העבודה מר דוד מררי, מנהל המפעל החסיד ר' גרשון סודקביץ, ממונה הבטיחות האדריכל זאב גכטמן וקבלן עבודות האלומיניום מר רמי בונה.

נגד כל התחזיות, הפלא אירע וסיימו את הבניה בזמן. חנוכת הבית התקיימה באור לט"ו תמוז תשמ"ו. באור לט"ו תמוז ובמוצאי ט"ו תמוז התקיימה יחידות לאורחים לאלו שהגיעו לבקר בחצר הרבי בימים הסמוכים לחג הגאולה י"ב-י"ג תמוז, ובמהלך היחידות הרבי דיבר על חגיגת חנוכת הבית המתקיימת בכפר חב"ד.

החגיגה עצמה שולבה במסיבת השנתית ה-19 של בר המצווה לילדי גיבורי צה"ל שנפלו במערכה על הגנת ארץ ישראל, ועל פי הערכות המשטרה השתתפו בחגיגה בכפר חב"ד למעלה מעשרים וחמישה אלף איש. מנחה האירוע היה הרב נפתלי רוט, והנואמים היו הרב ישראל לייבוב יו"ר צא"ח שהקריא את מברקו של הרבי לחוגגים, הרב מרדכי שמואל אשכנזי רבו של כפר חב"ד, יו"ר הועד הרב מנחם לרר, תת אלוף בני דקל, שגריר ארצות הברית בישראל מר תומס פיקרינג, ראש הממשלה ושר החוץ מר יצחק שמיר, השר אברהם ורדיגר והרב הראשי הרב מרדכי אליהו שאף כובד בקביעת המזוזה.

התוכניות
כשהתחילו בהכנות לבניין גילו כי התוכניות של הבניין המקורי בניו יורק – נעלמו. או אז החליטו לשלוח את ה"אדריכל החסידי מנחל'ה" לניו יורק כדי שיראה את הבניין ויפיק תוכניות חדשות, הרבי הסכים לאדריכל – (מרדכי מנשה גורליק) להסתובב בכל פינה ב-770, לצלם ולהפיק תוכניות חדשות, ואכן בעזרת אחיינו – הת' זלמן גורליק ששהה אז ב'קבוצה', הסתובב בכל פינה ב-770 והפיק תוכניות חדשות ומדויקות של המבנה.

התייחסות מהרבי
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו לחב"דפדיה והשלימו אותו. יתכן שיש על כך פירוט בדף השיחה.
הרבי התבטא [דרוש מקור] שמי שלא מתאפשר לו לבוא ל770 בניו יורק יוכל לבוא ל770 בכפר חב"ד.

הבניין כיום

בניין זה מהווה חלק אינטגרלי מהסיור בכפר חב"ד, ולאורך ימות השנה מבקרים בבניין עשרות אלפי נערים, תיירים ואישי ציבור, המקבלים הסבר ממצה על חסידות חב"ד ומתפללים בהעתק חדר היחידות של הרבי הנמצא בבניין, אך עם זאת רבים מחסידי חב"ד נוהגים שלא להכנס לחדר הרבי.

בבניין מתקיים כל ליל שישי התוועדות חסידית עד לאור הבוקר עם משפיעים ושלוחים מכל רחבי העולם, מארגן ההתוועדות הוא ר' יוסק'ה לידר מכפר חב"ד.

כמו כן יש מחסידי חב"ד שנוהגים לערוך בחצר הבניין את טקס החופה, ולעיתים נערך טקס החופה במקום על אף שסעודת הנישואין מתקיימת במקום מרוחק יותר כגון בכפר חב"ד ב'.

מנהל הבניין שהתמנה בברכתו של הרבי וכפי פס"ד הרבנים מתשס"ד הוא הרב ישראל מיידנצ'יק.

פארק 770 בסמוך לבית אגו"ח בכפר חב"ד

מסביב 770 נבנה "פארק 770" בסיוע קרן קימת לישראל

באדיבות חבד פדיה לערך המלא לחצו בלינק הבא
https://chabadpedia.co.il/index.php/770_%D7%9B%D7%A4%D7%A8_%D7%97%D7%91%22%D7%93

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן